• DİL SEÇİMİ
  • TR
  • EN
  • ARAMA

T.C. ENERJİ KENTLERİ BİRLİĞİ

KAPADOKYA’DA SICAK SU REKORU!

11.04.2017

295 kuyu dibi sıcaklığı ile Türkiye sıcaklık rekoru Kapadokya’da kırıldı.

3S Kale Enerji Üretim Şirketi’nin Aksaray ve Niğde il sınırları içerisindeki Bozköy Ruhsatı’nda açtığı bir keşif kuyusunda, 3816 metrede 295℃ taban sıcaklığına ulaşıldı. Kuyu başındaki sıcaklık vananın açıklığına göre 140-190℃ arasında değişiyor.

Bulunan bu değerle Sivrihisar-3 Jeotermal Arama Kuyusu 295℃ taban sıcaklığı ile “Türkiye’nin en sıcak kuyusu” unvanını 2750 metrede 287°C olan Manisa Köseali MAK2010 kuyusundan almış gibi görüyor.

 

Türkiye’nin En Sıcak Jeotermal Kuyuları

 

Şehir

Bölge

Sıcaklık

1

Nevşehir

Bozköy

295

2

Manisa

Salihli-Köseali

287

3

Manisa

Alaşehir-Göbekli

250

4

Denizli

Kızıldere

242

5

Aydın

Germencik

232

Sivrihisar-3 kuyusu, Kapadokya bölgesinin büyük bir enerji üretme kapasitesi ve potansiyelinin olduğunu kanıtlarken aynı zamanda Kırşehir Masifi olarak adlandırılan metamorfik kayaların jeotermal potansiyelini ortaya koymuş oluyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan firma yetkilileri çalışmalarla ilgili şunları belirtti: “Niğde Ruhsatları ülkemizin turizm açısından son derece önemli yeri olan Kapadokya bölgesinde bulunmaktadır. Bölgede bugüne kadar elektrik enerjisi üretecek sıcaklıkta ve miktarda jeotermal su keşfi yapılmamıştır. Bunda, burada yeterli araştırmanın yapılmamış olmasının yanında jeotermal firmalarının risk nedeniyle buradan uzak durmalarının da etkisi vardır. Şirketimiz  jeotermal potansiyeline inandığı bu bölgede yüksek riske rağmen 4 ayrı ruhsatta arama ve sondaj çalışmalarına devam etmektedir. Bölgeye bugüne kadar toplam 5 milyon USD yatırım yapılmıştır. Bulunan bu sıcaklığın ilerleyen günlerde Kapadokya bölgesini, enerji şirketleri için bir cazibe merkezi haline getireceği kuşkusuzdur.”

 

Kaynak: jeotermalhaberler.com

 

11.04.2017