• DİL SEÇİMİ
  • TR
  • EN
  • ARAMA

T.C. ENERJİ KENTLERİ BİRLİĞİ

Sındırgı Belediyesinin “Yeşil Enerji ile Kalkınan Doğal Şehir” Projesi, Altın Karınca Ödülünü Aldı

24.11.2020

Altın Karınca, Marmara Belediyeler Birliğinin üye belediyeleri tarafından gerçekleştirilmiş olan iyi uygulamaları ödüllendirdiği bir sistemdir. Altın Karınca’nın amacı, iyi uygulama örneklerini tanıtmak ve yaygınlaştırmak üzere, belediyelerin uyguladığı başarılı projeleri ödüllendirerek yaşam kalitesi yüksek ve sürdürülebilir şehir hayatına katkı sağlamaktadır. Altın Karınca ile belediyeler değil, belediyelerin gerçekleştirdiği projeler ödüllendirilmektedir.

Bu yıl Altın Karınca Ödülleri Değerlendirme Kriterleri arasında Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları özel bir yer tutmaktaydı. Sındırgı Belediyesi Çevre ve Atık Yönetimi kategorisinde ‘Yeşil Enerjiyle Kalkınan Doğal Şehir Sındırgı’ projesiyle ödüle layık görüldü.

Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, Sındırgı’da Jeotermali ısınmada, yerel kalkınmada, meyve sebze kurutmada ve serada kullanmak maksadıyla yaptıkları çalışmalar sonucu layık görüldükleri ödüle ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

“Marmara Belediyeler Birliği’nden ikinci ödülümüzü, Belediyeciliğin oskarı altın karınca ödülümüzü İstanbul’da düzenlenen bir törenle aldık. Hakikaten Jeotermalin Sındırgı’da 2004 lü yıllarda bizim dönemimizde başlayan serüvenine daha önceleri de eklendiğinde şehrin kalkınmasına, büyümesine gelişmesine, müthiş bir etkisi olduğunu görüyoruz. Halkın el sanatları ile bütünleştiğinde turizme de olan katkısı hiç de boş geçirilebilecek bir hadise değildir. Bu sebeple de Türkiye’de 380’e yakın proje içerisinde ödül alan belediyeler arasında yer almak, bizi ziyadesiyle mutlu etti. Jeotermal Sındırgı’nın kalkınma modelidir. Jeotermal yerel kalkınmada Sındırgı’yı büyütecek en temel işlerden birisidir. Bu da bu gün bu ödülle taçlandırılmış oldu. Ekip arkadaşlarıma ve Jeotermale katkı sunan bütün belediye personelime sonsuz teşekkürler. Sındırgı doğal şehir. Jeotermalle büyümeye devam ediyor.”

Sındırgı Belediyesi 2017’de, 7. Altın Karınca Ödülleri proje yarışmasında da “Üniversiteli Eller, Renkli Şehirler” projesi ile Yerel Kalkınma ve İşbirliği kategorisinde ödül almıştı.

 

Kaynak: JeotermalHaberler Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Bizimyaka

24.11.2020