• DİL SEÇİMİ
  • TR
  • EN
  • ARAMA

T.C. ENERJİ KENTLERİ BİRLİĞİ

JKBB BOLU’DA ÜYELERİYLE BİR ARAYA GELDİ

Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği (JKBB) 2015 yılı Nisan Ayı Olağan Meclis Toplantısı nedeniyle 05-08 Nisan 2015 tarihlerinde düzenlediği Olağan Meclis Toplantısı, Panel Programı ve Teknik ve Kültürel Gezi içerikli etkinliğini Bolu belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirdi. Nisan Ayı Olağan Meclis toplantısı Birliğimizin 2015 yılı Nisan ayı Olağan Meclis Toplantısı, JKBB ve Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci Başkanlığında Bolu ili Abant mevkiinde Taksim İnternational Abant Palace Otel’de gerçekleşti. 06 Nisan 2015 saat 09.30 da Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan toplantıya Birlik Başkanı ve Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci'nin yanı sıra JKBB üyesi belediyelerin başkanları, meclis üyeleri ve bazı bürokratlar katıldı.

Birliğimiz Nisan Ayı Olağan Meclis Toplantısında sırasıyla “2014 yılı Faaliyet Raporu”, “2014 yılı Kesin Hesabı”, “Birliğe Üyelik ve Ayrılmalar”, “Sözleşmeli Personel Alımı ve Ücretinin Belirlenmesi”, “İhtisas Komisyonlarına Üye Seçimi” ve “Yurtiçi ve Yurtdışı Görevlendirmeleri” gündem maddeleri görüşülerek karara bağlandı.

Birliğe üyelik talebinde bulunan, Şanlıurfa ili Karaköprü Belediyesi, Eskişehir ili Sarıcakaya Belediyesi, Aksaray ili Sarıyahşi Belediyesi, Osmaniye ili Osmaniye Belediyesi, Eskişehir ili İnönü Belediyesi, Afyonkarahisar ili Sandıklı Belediyesi, Kırşehir ili Kaman İlçesi Kurancılı Belediyesi, Konya ili Kadınhanı Belediyesi, Tokat ili Reşadiye Belediyesi, Şanlıurfa ili Hilvan Belediyesi, Aydın ili Kuşadası Belediyesi, Samsun ili Terme Belediyesi, Muğla ili Muğla Büyükşehir, Kayseri ili Sarıoğlan Belediyesi, Aydın ili Efeler Belediyesi, Eskişehir ili Seyitgazi Belediyesi ve Balıkesir ili Kepsut Belediyesi olmak üzere 17 belediyenin birlik üyelikleri kabul edildi. Birlikten ayrılma talibinin bulunmadığı toplantıda yeni üyeliklerle birlikte JKBB üye sayısını 79’dan 96’ya yükseldi. Meclis toplantısının kapanış bölümünde Şanlıurfa ili Haliliye Belediye Başkanı Fevzi DEMİRKOL’un teklifi üzerine, 2015 yılı Ekim ayı Olağan Meclis Toplantısının Şanlıurfa’da gerçekleştirilmesine karar verildi. Yeni üye belediye başkanlarının teşekkürleriyle Nisan Ayı Olağan Meclis Toplantısı görüşmelere kapatılarak son buldu.

Jeotermal Kaynakların Değerlendirilmesi ile ilgili Teşvikler Paneli Meclis Toplantısının ardından saat 14.00’da Jeotermal Kaynakların Değerlendirilmesi ile ilgili Teşvikler adlı panel programına geçildi. Panelin açılış konuşmalarında, Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği Başkanı ve Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci; “Jeotermal kaynaklar hepimiz için en önemli kaynaklardan birisi ve bu kaynakları vatandaşlarımıza sunabilmekte öncelikle biz belediye başkanlarının görevlerinden birisi. Yasal olarak belki sorumluluk başkalarına ait ama asıl sorumluluk seçilmiş yerel yöneticiler olarak bizlere ait diye düşünüyorum. O açıdan birliğimiz jeotermal konusunda, aramıza katılan 17 belediyemizle birlikte daha güçlü bir şekilde sizlere yol gösteren, bilgilendiren ve sizleri bir araya getiren bir yapı olarak yoluna devam ediyor ve etmeye de devam edecek. Bu tür birliktelikleri ve toplantıları farklı illerimizin jeotermal kaynaklarını ve tesislerini görmek açısından büyük bir şans olarak görüyoruz ve bu sebeple bizlere ev sahipliği yapan Bolu Belediye Başkanımız Alaaddin Yılmaz’a çok teşekkür ediyorum. Tabi Bolu Belediyecilik konusunda da çok öne çıkan bir şehrimiz ve üç dönemdir Alaaddin Ağabey gerçekten Bolu’da büyük bir değişim ve dönüşümü gerçekleştirdi. Onun bu
çalışmalarından bizlerin de alacağı çok şeyler olduğunu düşünüyorum. Ben tekrar bu toplantımızın gerçekleşmesinde emeği geçen başta Başkanımız Alaaddin Yılmaz olmak üzere herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, “ Bolu ilinin Termal Turizm Potansiyeli ve Türkiye’deki yeri” , “Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, “Sındırgı Belediyesi 3000 konutluk Jeotermal Merkezi Isıtma Sistemi Projesi”, Ekonomi Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü’nden Furkan Çapar, “ Enerji Yatırımlarına yönelik Devlet Destekleri ”, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından Harun Gök, “Kırsal Kalkınma Destekleri”, TÜBİTAK’tan Çağrı Yıldırım “AB Ufuk 2020 Akıllı Şehirler ve Toplumlar Çağrıları” adlı sunumları ile devam etti.

Bolu ev sahipliğinde gerçekleşen etkinlikte Bolu Belediyesince Gala Yemeği verildi. Yemek, Bolu Belediyesinin folklor ekibinin gösterileri ve müzik programıyla tamamlandı.

Teknik ve Kültürel Gezi
Program çerçevesinde 7 Nisan 2015 tarihinde gün boyu süren teknik ve kültürel bir gezi gerçekleşti. Gezi kapsamında Mudurnu, Narven Termal Kasabası, Gölcük Tabiat Parkı ve Bolu Şehir Merkezi ziyaret edildi. İlgiyle gerçekleşen teknik gezi Bolu Belediyesi personellerinden oluşan müzik ekibinin Bolu türkülerinden seçtikleri türküler eşliğinde yenen yemekle son buldu.

14.03.2016