• DİL SEÇİMİ
  • TR
  • EN
  • ARAMA

T.C. ENERJİ KENTLERİ BİRLİĞİ

BİRLİĞİMİZ EKİM AYI OLAĞAN MECLİSİNİ YOZGAT SORGUN’DA GERÇEKLEŞTİRDİ

02.11.2017

Birliğimizin Ekim Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Sorgun Belediyesininev sahipliğinde, birlik üyelerinin katılımıyla Yozgat/ Sorgun’da gerçekleştirildi. 

Sefa Sorgun Termal Otel’in kongre salonunda Birlik 1. Başkan Vekili Havza Belediye Başkanı Murat İkiz’in başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, Sorgun Belediye Başkanı Ahmet Şimşek, üye belediye başkanları, meclis üyeleri, danışma kurulu üyeleri ve basın mensupları katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan Meclis Toplantısına, gündemin diğer maddeleri ile devam edildi. 2018 Yılı Yatırım, Çalışma ve Performans Programı ve 2018 Yılı Tahmini Bütçesinin görüşülerek karara bağlandı. Emet Belediyesi (Kütahya), Elazığ Belediyesi, Akdağmadeni Belediyesi (Yozgat), Yerköy Belediyesi (Yozgat), Mihalgazi Belediyesi (Eskişehir), Aksaray Belediyesi’nin üyelik taleplerinin kabulü ile birlikte Birlik üye sayısı113’e yükseldi. Son olarak birlik meclis üyelerine dilek ve temennileri ile ilgili söz verilerek birlik meclisinin kapanışı yapıldı.

  

PANEL PROGRAMINA BAŞBAKAN YARDIMCISI BEKİR BOZDAĞ DA KATILDI

Öğleden sonra gerçekleştirilen program Sorgun Belediye Başkanı Ahmet Şimşek’in açılış konuşması ile başladı. Başkan Şimşek; “Bugün ilçemizde birliğimize üye 113 belediye başkanını konuk ediyoruz. Birliğimizin 20. kuruluş yıl dönümünün Yozgat’ta olmasının toplantıya ayrı bir önem katmasından ötürü Birlik Başkanı Yaşar Bahçeci'ye ve katılan bütün belediye başkanlarına ayrı ayrı teşekkürler ediyorum” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Başkan Şimşek'in ardından Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan; “Yozgat jeotermal kaynaklar itibarı ile son derece verimli ve zengin bir il ama maalesef bu zenginliğe paralel bir değerlendirme, yapılanma yok. Bu konuda alacağımız bir mesafe var. Hükümetimizin ve Sayın Valimizin konuyla ilgili güzel çalışmaları var. İnşallah bunun neticesini kısa zaman içerisinde alacağız. Hep birlikte mevcut olan bu potansiyeli daha iyi değerlendirmek için gayret göstereceğiz.” dedi.

  

Birlik Başkanımız Yaşar Bahçeci; “Başta programımıza katılan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Sayın Bekir Bozdağ olmak üzere, ev sahibimiz Yozgat Valimize, Yozgat Belediye Başkanına ve Sorgun Belediye Başkanına misafirperverlikleri için teşekkürlerimi sunuyorum.” diyerek program hakkında: “Ülkemizdeki jeotermal potansiyeli ve yenilenebilir enerji kaynaklarını daha ileri taşımak amacıyla yerelde, belediyelerle bir birlik oluşturup kamuoyu noktasında, farklı bilgileri paylaşarak sosyal bir ağ oluşturulmasında, hem de dünyada bu alanda ne tür çalışmalar yapılıyorsa bu bilgileri üyelere aktarmak konusunda kurulan birliğimizin bu yıl 20. yılını kutluyoruz.

Yerel yönetimlerin, ülkemizin sahip olduğu jeotermal ve yenilenebilir enerji yatırımlarında ilerlemesi için Cumhurbaşkanımızın belirlediği 2023, 2053 ve 2070 hedeflerine hızla koşan ülkemizde son derece önemli olduğunu düşünüyoruz.

Türkiye jeotermal enerji açısından dünyada 7. sırada, Avrupa’da 1. sırada. Bugün rakamlara baktığımızda şu anda belirlenmiş potansiyeli kullanma oranımız yüzde 18. Son derece düşük bir oran. 2015 yılında Avustralya’da yapılan dünya jeotermal kongresinde Türkiye jeotermal elektrik üretiminde dünyanın en hızlı büyüyen ülkesi seçildi. Bu da gerçekten son derece önemli ve gurur verici bir tablo. İnşallah bizim arzumuz ve isteğimizle yerel yönetimler olarak şehirlerimizdeki istihdamı artırmak, temiz enerjiye ulaşabilmek ve yerli kaynağımızı ülke ekonomisine katkı sağlayabilmek açısından jeotermali ve yenilenebilir enerjiyi daha da ileri taşımak en büyük arzumuz ve gayemizdir.”

  

Birlik Başkanımız Bahçeci'nin ardından Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, Yozgat’ın tarım ve hayvancılığın ileride olduğu bir şehir olduğunu kaydederek, “Tarım ve hayvancılığı desteklememiz lazım. Bunun yanı sıra her sektöre ilave bir sektör de oluşması gerekiyor. Yozgat’a ilk geldiğimde baktım ki burada jeotermal kaynaklar var ve bir hedef cümle koyduk. Termal, kongre ve spor turizmi için yeni bir şehir oluşturalım dedik. Yozgat’ı bu konuda destekleyelim ve tecrübe paylaşımı konusunda da sizin bu yaptığınız toplantı bizim için çok değerli. Zira Yozgat’ta 7 tane jeotermal kaynağımız bulunmakta. Biz burada 7 kaynağı artırarak 5-6 tane otel yapıp burayı kongre turizmi şehri haline getirmek istiyoruz. Hatta biraz mübalağa ediyoruz, Türkiye’nin Davos’u yapacağız burayı diyoruz. Jeotermal kaynaklarımız var, ormanımız var, oksijenimiz var. Biz bu fırsatları hem ilimizin hem de halkımızın yararına kullanmak istiyoruz. Yozgat nüfus itibari ile Türkiye’nin 46. büyük ili, yüzölçümü itibari ile 14. büyük ili. Yani doğu, batı, kuzey, güney istikametlerinde 8 tane şehirle komşuyuz. Konumumuz ilimizi hareketli bir hale getiriyor. Böylece Yozgat, son yıllarda hükümetimizin verdiği desteklerle orta vadenin parlayan yıldızı olacak durumda. Hızlı trenle 50 dakikada Ankara’ya gideceğiz. Yozgat’ın fırsatlarını çevreye sunacağız ve Yozgat’ı daha hareketli bir hale getireceğiz. Diğer taraftan 475 yataklı şehir hastanesi ki bunu sağlık turizmine açacağız. Yurt dışındaki sağlık sigorta şirketleri ile irtibata geçip buranın yeni fırsatlara kapı araladığını hep birlikte göreceğiz. Jeotermal kaynaklardır, tarımdır derken Yozgat orta vadenin hareketli bir şehri haline gelecek. Diğer taraftan yaptığımız üçüncü OSB, havaalanı ve hızlı trenle Yozgat daha yaşanabilir bir şehir haline gelecek. Yozgat hem Türkiye hem de Avrupa pazarındaki yerini alacaktır. Ben bu kongre dolayısı ile sizlere teşekkür ediyorum. Yozgat’ı bu program sayesinde daha güzel tanıtacağız. Bu tür toplantılar bir tanıtım vesilesidir. Bunu iyi kullanmak lazım. Biz bu ülkenin insanıyız. Bulunduğumuz şehirlerin fırsatlarını anlatmak ve bulunduğumuz yere yeni gelir kapıları açmak bizim en büyük görevimiz.” ifadelerini kullandı.

Jeotermal kaynakları daha verimli kullanmak için Avusturya da bir takım incelemelerde bulunduklarını kaydeden Vali Yurtnaç, “Geçtiğimiz aylarda bir ekiple birlikte yine jeotermal kaynaklarla yapılacak yatırımlar için incelemede bulunmak üzere Viyana’ya gittik. Baktık ki yapılan oteller doğa ile iç içe. Yani betonun içerisinde değil. Tabiatı önünüze seriyor. Bu tür çalışmaları dünyada örneklerini görerek inceleyerek devam ettirmek lazım. Bir de en önemlisi 2 bin metre yükseklikten sıcak su çıkartıyorlar. Allah’ın bize verdiği bu fırsatı iyi değerlendirmek lazım.” şeklinde konuştu.

  

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ konuşmasında, Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği’nin daha yolun başında olduğunu kaydederek, “Birlik kurulalı 20 yıl olmuş. 20 yıl bizim için belki uzun bir süre ama devlet hayatı için o kadar da uzun bir süre değil. Birliğin çalışmalarının artarak devam etmesini diliyorum.” dedi.

SUNUMLAR

Açılış konuşmalarının ardından Yozgat Belediye Başkanı Ahmet ŞİMŞEK “Yozgat’ın Jeotermal Potansiyeli ve Jeotermal Uygulamalar” konulu sunumu ile Sorgun Belediyesi’nin mevcut jeotermal çalışmalarını ve gelecek projelerini anlattı.

Ardından Birlik Başkanı ve Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci “Türkiye’nin Jeotermal Isıtma Potansiyeli ve Yeni Bir Finans Modeli” konulu sunumu ile Belediyelerimize yapacağımız model hakkında bilgiler aktardı.

Sorgun buluşmasının ilk günü Sorgun Belediyesinin düzenlediği gala yemeği ve birliğimize hizmet veren ekibe plaketlerin verilmesiyle sona erdi.

TEKNİK GEZİ

Programın ikinci günü ise teknik ve kültürel gezi ile devam etti. Katılımcılar, önce Sorgun jeotermal ısıtma merkezi ve jeotermal ısıtmalı seraları gezdi. Ardından Kabalı Meyve Bahçesi, sonra Sarıkaya'da bulunan Roma Hamamını ve daha sonra da Yozgat’a yapılan gezinin ardından program sona erdi.

02.11.2017